Prywatny akt oskarżenia
W prawie karnym jest wiele przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego, takich jak np. znieważenie, zniesławienie czy naruszenie nietykalności cielesnej.
Czym się one różnią od pozostałych przestępstw? Różnica jest zasadnicza. W przypadku przestępstw ściganych z oskarżenia prywatnego osoba pokrzywdzona przestępstwem samodzielnie, bez udziału Prokuratora, sama składa do Sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko sprawcy przestępstwa. Pokrzywdzony jest oskarżycielem, takim jak Prokurator w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego. Oznacza to, że osoba pokrzywdzona przestępstwem musi sama, bez pomocy Prokuratora sporządzić akt oskarżenia, a następnie w postepowaniu przed Sądem czynnie w tym postepowaniu uczestniczyć – zadawać pytania świadkom, składać wnioski dowodowe, czy zaskarżyć niekorzystny wyrok. Nie jest to prostym zadaniem. Osobie nie będącej adwokatem wcale nie jest łatwo napisać prawidłowy akt oskarżenia, a w nim precyzyjnie opisać przestępstwo popełnione na jej szkodę czy sformułować wnioski dowodowe. Jednocześnie prawidłowe sporządzenie aktu oskarżenia jest bardzo istotne, gdyż inaczej może dojść nawet do zwrócenia prywatnego aktu oskarżenia, bez merytorycznego zbadania sprawy. Z kolei wysłanie do Sądu poprawnego formalnie, ale nie popartego dowodami aktu oskarżenia może spowodować umorzenie sprawy przez Sąd na pierwszym posiedzeniu – z powodu oczywistego braku faktycznych podstaw oskarżenia.
Z tego powodu postanowiłem zamieścić na tej stronie wzory najważniejszych pism procesowych w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego, w tym:
- wzór prywatnego aktu oskarżenia o znieważenie
- wzór prywatnego aktu oskarżenia o zniesławienie
-wzór prywatnego aktu oskarżenia o naruszenie nietykalności cielesnej
- zażalenie na postanowienie Sądu o umorzeniu postepowania karnego o przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego